گرم سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش

گرم: سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش حمله مزار شریف پایگاه نظامی در بلخ حمله طالبان

گت بلاگز اخبار اجتماعی بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، به نفع کم‌درآمد‌ها از بین بردن می‌شود؟

ترکش‌های بحرانی مالی بیمه‌ها ادامه دارد | ۳۲ میلیون ایرانی بیمه‌ شده‌ رایگان هستند 

بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، به نفع کم‌درآمد‌ها از بین بردن می‌شود؟

بیمه رایگان گروه های پردرآمد، به نفع کم درآمد ها از بین بردن می شود؟

عبارات مهم : سلامت

ترکش های بحرانی مالی بیمه ها ادامه دارد | ۳۲ میلیون ایرانی بیمه شده است رایگان هستند

مسئولان بیمه سلامت تلاش دارند پردرآمد ها را از لیست بیمه ای خود خارج کنند تا بتوانند بخش زیادی از بار مالی اجرای طرح تحول نظام سلامت را مدیریت کنند.

بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، به نفع کم‌درآمد‌ها از بین بردن می‌شود؟

زمزمه هایی از بازبینی در طرح بیمه سلامت به عنوان یکی از پر بحث برانگیزترین طرح ها در دولت یازدهم به گوش می رسد. براساس این طرح در سال ۱۳۹۴ و بعد از اجرای طرح نظام سلامت، دولت یازدهم اعلام کرد که از این بعد همه ایرانی ها می توانند به صورت رایگان تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرند. طرحی که بعد از اجرای آن تا کنون و براساس آمارهای رسمی زمینه ساز بیمه شدن ۳۲ میلیون ایرانی شد.

حالا زمزمه هایی مطرح می شود که به عبارت راحت ؛ مسئولان شرکت بیمه سلامت پیشنهاد می کنند بیمه سلامت گروه های پردرآمد در دهک های درآمدی به نفع کم درآمد ها و محرومان از بین بردن شود.

ترکش‌های بحرانی مالی بیمه‌ها ادامه دارد | ۳۲ میلیون ایرانی بیمه‌ شده‌ رایگان هستند 

اتفاقی که می توان آن را به طور قطع در دو علت خلاصه کرد: ۱. بحران مالی موجود در اقتصاد سلامت کشور به خصوص در بخش بیمه های درمانی و ۲. مدیریت هزینه های طرح تحول نظام سلامت که چند سالی است بیش از گذشته فشار مضاعفی را بر وزارت بهداشت، وزارت رفاه و شرکت های بیمه گرد تحمیل کرده است.

در واقع از همان آغازین روزهای مطرح شدن اجرای این طرح در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، گروهی از کارشناسان اجرای این طرح را جهت دولت هزینه بردار و دارای بار مالی شدید عنوان کردند.

اما استدلال وزارت رفاه در آن مقطع اجرای طرحی در جهت کمک به طرح تحول نظام سلامت بود و وزارت بهداشت نیز تا حدودی از این طرح استقبال کرد.

بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، به نفع کم‌درآمد‌ها از بین بردن می‌شود؟

حالا با تصویب مجلس در اسفند ماه سال ۱۳۹۵، شرکت بیمه سلامت از مجموعه وزارت رفاه خارج به و به زیر مجموعه وزارت بهداشت رفت. اتفاقی که بعضی آن را یکی از نقاط درگیری های سنتی وزارت بهداشت و وزارت رفاه تحلیل می کردند.

«باید به اطلاعات مردم دسترسی داشته باشیم!»

با این حال منشا زمزمه های از بین بردن بیمه رایگان گروه های پر درآمد به نفع کم آمد ها با اظهار نظر صریح طاهر موهبتی مدیرعامل شرکت بیمه سلامت اوج گرفت. او روز گذشته اعلام کرد:«ما باید در ورودی های بیمه رایگان بازبینی کنیم و آزمون ارزیابی وسع را جدی بگیریم، مولود ارزیابی وسع فعلی، ۳۲ میلیون نفر بیمه شده است رایگان هست؛ این چه سیستمی است که ارزیابی وسع آن نشان می دهد ۸۰ درصد از ۴۰ میلیون نفر بیمه شده است بی بضاعت هستند؟ البته این آمار جدای از بیمه شدگان کمیته امداد و بهزیستی هست. چطور ممکن است ۳۲ میلیون نفر در این کشور باشند که توان پرداخت ماهانه ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان حق بیمه را نداشته باشند؟

ترکش‌های بحرانی مالی بیمه‌ها ادامه دارد | ۳۲ میلیون ایرانی بیمه‌ شده‌ رایگان هستند 

علاوه بر این او گفت: قانونگذار تاکید کرده است که باید از فرآیند ارزیابی وسع جهت توان مالی افراد در بیمه رایگان استفاده شود. ولی آیا این ارزیابی وسع فعلی منطقی است؟ به نظر می رسد باید نگاه مجددی به فرآیند آن صورت گیرد. از طرفی هم این اقدام در تمام دنیا مبتنی بر اطلاعات مردم هست، ولی ما اصلا به اطلاعات مردم دسترسی نداریم. به دولت و مجلس پیشنهاد می کنیم اگر می خواهند یارانه ها هدفمند باشد، مصوبه ای ارائه کنند تا هر کسی که می خواهد به شکلی از انواع یارانه مانند دارو، سلامت و … استفاده کند، اجازه دهد به اطلاعات حساب های بانکی، مالیات، معاملات و … دسترسی داشته باشیم. آن وقت می توان ادعا کرد که آزمون ارزیابی وسع ما درست است.

چرا این فکر به سر مسئولان رسید؟

بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، به نفع کم‌درآمد‌ها از بین بردن می‌شود؟

طرح بیمه سلامت ایرانیان علاوه بر تاثیرات اجتماعی خود، یکی از نقاط قابل اتکای دولت روحانی در عملکرد ۴ ساله خود بود. حالا آیا کار به اینجا رسیده که مسئولان بیمه سلامت در اقدامی مشابه با بحث پرداخت یارانه نقدی به فکر تفکیک پر درآمد ها از کم درآمد ها جهت بیمه کردن رایگان افراد افتاده اند؟ در این زمینه دو پاسخ قطعی هست. نخست اینکه طرح تحول نظام سلامت به واسطه بار مالی بالایی که جهت دولت دارد، در آستانه ی بازبینی قرار گرفته است و دوم کم کردن محسوس منابع مالی شرکت های بیمه گر که ناشی از زیاد کردن مراجعات مردمی به بیمارستان ها است و همزمانی که باعث هزینه های مردم شده است در آن طرف منجر به تحمیل فشار مالی آن بر دوش بیمه ها شده است است.

این اتفاق باعث شده است همزمانی که دولت تلاش در بازبینی در طرح تحول نظام سلامت دارد، بخواهد اندکی بار مالی ناشی از این طرح را از دوش بیمه ها کم کند تا مجبور به پمپاژ مالی مستمر با توجه به منابع مالی محدود دولتی ندارد.

این اتفاق یعنی بهم خوردگی نظم اقتصاد سلامت به واسطه هزینه های بالای طرح تحول نظام سلامت، باعث شده است کف گیر بیمه ها به ته دیگ بخورد و سایر اضلاع نظام سلامت، یعنی بیمارستان های دولتی، بیمارستان های خصوصی، بازار دارویی، داروخانه داران و… با طلب های سنگینی از شرکت های بیمه گر مواجه شوند. تا جایی که چهار ماه پیش مدیر انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران به بیمه گران هشدار داد که در صورت ادامه دار شدن اوضاع بدهی ها به داروخانه داران، ممکن است دارو نقدی حساب شود و داروخانه داران از دریافت دفترچه های بیمه، سرباز بزنند.

هشداری که گرچه عملی نشد، ولی ممکن است در صورت بالاگرفتن میزان بدهی های شرکت بیمه گر به داروخانه داران منجر به کم کردن اعتبار دفترچه های بیمه شود و دود آن به چشم مردم برود.

چرا که بدهی های بیمه گران به داروسازان و داروخانه داران، دوباره اوج رفته است و براساس اعلام رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در سایر ضلع های بهداشت و درمان نیز اوضاع به همین شکل است.

نمونه روشن این وضعیت، شرکت بیمه سلامت است که بدهی های این شرکت تا حدودی با بودجه سال ۹۶ آن برابری می کند. (شرح در نمودار) بعد این فرضیه قطعی است که دولت دوازهم تلاش در بازبینی در یکی از بااهمیت ترین طرح های خود در دولت یازدهم دارد؛ طرح تحول نظام سلامت. طرحی که هزینه های مردم را با پول نقد دولت کم کردن داد، ولی بیمه ها را دچار خمودگی، زیر بار مالی اجرا این طرح کرد. حالا به نظر می رسد مسئولان بیمه سلامت تلاش دارند بر اساس همین اوضاع پردرآمد ها را از لیست بیمه ای خود خارج کنند تا بتوانند بخش زیادی از بار مالی اجرای طرح های این چنینی را مدیریت کنند. اتفاقی که ممکنن تبعات سیاسی و اجتماعی خاصی را به دولت دوازدهم تحمیل کند.

اخبار اجتماعی – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: سلامت | بهداشت | رایگان | مسئولان | اجرای طرح | داروخانه | مدیریت هزینه | وزارت بهداشت

بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، به نفع کم‌درآمد‌ها از بین بردن می‌شود؟

بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، به نفع کم‌درآمد‌ها از بین بردن می‌شود؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog