گرم سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش

گرم: سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش حمله مزار شریف پایگاه نظامی در بلخ حمله طالبان

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از جهش ۵ درصدی طی ۸ روز معاملاتی متوالی، روز گذشته عقب نشینی کرد و با افت ۱۲۳ واحدی در سطح ۹۵ هزار و ۴۷۷ واحدی قرار گر

توقف بورس در قله ۹۵

توقف بورس در قله ۹۵

عبارات مهم : ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از جهش ۵ درصدی طی ۸ روز معاملاتی متوالی، روز گذشته عقب نشینی کرد و با افت ۱۲۳ واحدی در سطح ۹۵ هزار و ۴۷۷ واحدی قرار گرفت. دیروز نمادهای بزرگ بازار سهام همچون فلزی – معدنی ها بعد از رشدهای محسوس طی روزهای اخیر، با شناسایی سود از سوی سهامداران عرضه های پرحجمی را تجربه کردند و در مسیر اصلاح قیمتی قرار گرفتند. همچنین روز گذشته شاهد رشد قیمتی خودرویی ها و چرخش نقدینگی به سمت نمادهای زیرمجموعه این گروه بودیم. موضوعی که در نهایت این گروه را در صدر برترین صنایع بورسی قرار داد.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته بعد از ۸ روز متوالی صعودی و رشد بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ واحدی، با افت ۱۲۳ واحدی مواجه شد. ارزش معاملات خرد بازار سهام که طی روزهای اخیر رنگ و بوی رونق به معاملات سهام داده بود، امروز نیز در سطوح مطلوب بالای ۲۰۰ میلیارد تومان بود. نمادهای بزرگ بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ولی بعد از رشدهای محسوس روزهای اخیر، دیروز بعد از شناسایی سود از سوی سهامداران با عرضه های پرحجم مواجه شدند و مسیر اصلاح قیمتی را در پیش گرفتند. همچنین دیروز شاهد رشد قیمتی خودرویی ها و چرخش نقدینگی به سمت نمادهای زیرمجموعه این گروه بودیم.

توقف بورس در قله ۹۵

چرخش نقدینگی به سمت خودرویی ها

روز گذشته ارزش معاملات خودرویی ها به رقم قابل توجه ۶۴ میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم از ۱۲ بهمن ماه سال گذشته محسوب می شود. با وجود این علی رغم بهمن ۹۵ که «خساپا» به عنوان لیدر این گروه بیشترین ارزش معاملات را نیز در اختیار داشت، این روزها عنوان لیدری خودرویی ها در اختیار نماد معاملاتی شرکت کشور عزیزمان ایران ماشین قرار دارد. احتمال زیاد کردن تعرفه ماشین در لایحه بودجه ۹۷ از جمله عواملی بود که طی روزهای اخیر به رشد قیمتی نمادهای زیرمجموعه گروه ماشین و ساخت قطعات انجامید. روز گذشته نیز مدیر شرکت برنامه و بودجه با اشاره به اینکه زیاد کردن تعرفه وارداتی بعضی کالاها جزو مطالبات مقامات عالیه نظام از دولت هست، گفت: به زودی لایحه زیاد کردن تعرفه واردات ماشین و دیگر کالاها به مجلس ارسال خواهد شد.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از جهش ۵ درصدی طی ۸ روز معاملاتی متوالی، روز گذشته عقب نشینی کرد و با افت ۱۲۳ واحدی در سطح ۹۵ هزار و ۴۷۷ واحدی قرار گر

از آنجا که زیاد کردن تعرفه واردات ماشین به منزله کوچ بخشی از تقاضای خودروهای وارداتی به سمت خودروهای داخلی هست، به نظر می رسد شاهد جذابیت سهام شرکت های خودرویی که احتمالا محصولات کیفی بهتری ارائه می کنند، خواهیم بود.علاوه بر این اخباری از تامین مالی ماشین از طریق فروش سهام دولت در شرکت های خودروساز یا عرضه بلوک از سوی زیرمجموعه های کشور عزیزمان ایران ماشین به گوش می رسد که خود کم کردن احتمالی هزینه مالی این شرکت ها را در پی خواهد داشت و در مجموع می تواند تاثیر بسزایی در اصلاح اوضاع بنیادی این گروه داشته باشد.

خبر معافیت مالیاتی زیاد کردن سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت شرکت های خودرویی در سال آینده نیز روز گذشته در میان عوامل محرک این گروه قرار داده شد و به موج هیجانی بازار در نمادهای خودرویی دامن زد. پیش از این بعضی از شرکت های خودرویی اقدام به زیاد کردن سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها کرده بودند.

سخنان مدیر شرکت بورس در نشست خبری روز گذشته و اشاره وی به معافیت مالیاتی زیاد کردن سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، سیگنالی مثبت در اختیار سهامداران نمادهای خودرویی قرار داد و این نمادها را به صف خرید کشاند. روند تجدید ارزیابی دارایی های ثابت همچنان اوضاع مبهم را سپری می کند. به عبارت دیگر همچنان مشخص نیست که آیا تنها شرکت های زیان ده مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت امکان زیاد کردن سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی های ثابت را داشته و از مالیات معاف می شوند یا این قانون تمامی شرکت های سهامی را در برمی گیرد (پیش از این تمامی شرکت ها می توانستند از قانون زیاد کردن سرمایه از طریق تجدید ارزیابی استفاده کنند).

توقف بورس در قله ۹۵

با وجود این باید توجه داشت زیاد کردن سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی های ثابت تاثیر مستقیمی بر سودآوری شرکت ها به جا نمی گذارد. از نظر بنیادی شرکتی که با زیاد کردن سرمایه از تجدید ارزیابی ارزش دارایی هایش را به روز می کند، می تواند براق تر از گذشته عمل کند و این عنوان می تواند به این شرکت جهت کسب اعتبارات مورد نیاز کمک کند. ولی در حالت کلی این زیاد کردن سرمایه صرفا تغییری کاغذی جهت اصلاح صورت های مالی است و نقدینگی جدیدی به صورت مستقیم به شرکت وارد نمی کند که بتواند از این طریق دردی از شرکت دوا کند. شناسایی سود از سوی سهامداران نمادهای کالامحور (فلزی – معدنی ها) که در ادامه زیاد به آن می پردازیم، از دیگر عواملی بود که باعث چرخش نقدینگی به سمت خودرویی ها شد تا در نهایت این صنعت را در صدر برترین صنایع بورسی از منظر حجم و ارزش معاملات قرار دهد. همان طور که پیش از این به دفعات در گزارش های «دنیای اقتصاد» عنوان شد رشد قیمتی خودرویی ها در گرو زیاد کردن جریان ورود نقدینگی هست.

شناسایی سود از سوی سهامداران فلزی-معدنی

نمادهای وابسته به بازارهای کالایی (کامودیتی ها) همچون فلزی – معدنی ها که طی روزهای اخیر، رشدهای قابل توجهی را پشت سر گذاشته و بیشترین نقش در رشد نماگر بازار سهام را بر عهده داشتند، دیروز وضعیتی متفاوت را تجربه کردند. به این ترتیب روز گذشته شاهد افت قیمتی اغلب نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی و همچنین کانه های فلزی بودیم. در این میان با توجه به اینکه همچنان سیگنال های خارجی و داخلی جهت این نمادها مطلوب ارزیابی می شود، به نظر می رسد شناسایی سود به وسیله سهامداران این نمادها، بااهمیت ترین علت افت قیمت فلزی – معدنی ها هست.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از جهش ۵ درصدی طی ۸ روز معاملاتی متوالی، روز گذشته عقب نشینی کرد و با افت ۱۲۳ واحدی در سطح ۹۵ هزار و ۴۷۷ واحدی قرار گر

در عین حال معدنی ها که پیش از این به واسطه انتشار شایعاتی درخصوص تغییرات بودجه ای درخصوص حقوق دولتی از معادن مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته و با رشد قیمتی همراه شده است بودند، دیروز با براق سازی های انجام شده، مسیری معکوس را برگزیدند؛ به طوری که اغلب نمادهای این گروه با کم کردن قیمت مواجه شدند. درحالی که فعالان بازار انتظار کم کردن حقوق دولتی معادن را داشتند ولی براق سازی ها این انتظارات را تا حدودی تعدیل کرد. به دنبال این عنوان دیروز صف فروش در نمادهای معدنی ایجاد شد.

مروری بر بازگشایی بازارهای جهانی

توقف بورس در قله ۹۵

روز گذشته با بازگشایی بازارهای جهانی، فلزات اساسی کم نوسان ظاهر شدند. به این ترتیب قیمت مس دیروز با افت ۵/ ۰ درصدی همراه شد و به ۶۸۷۲ دلار در هر تن رسید. قیمت روی نیز با افت ۱/ ۰ درصدی تا سطوح ۳۲۰۱ دلار در هر تن کم کردن داشت. بهای سرب ولی با زیاد کردن ۵/ ۰ درصدی به سطوح ۲۳۳۵ دلار در هر تن در بورس لندن رسید. آلومینیوم نیز دیروز عوض کردن نکرده محسوس قیمتی ۲۰۶۴ دلار در هر تن معامله شد. شاخص بیلت فولاد تانگشان نیز روز گذشته ۵/ ۴ دلار دیگر اوج رفت و به ۶۰۱ دلار رسید.

«قیمت ها در لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶) اعلام می شوند.» باید توجه داشت به صورت کلی بازارهای جهانی وارد دوره ای شده است اند که به صورت فصلی کم کردن تقاضا شکل خواهد گرفت. به این ترتیب طی چند ماه آتی نمی توان انتظار جهش قیمتی در میان فلزات پایه داشت. در این میان فولاد به عنوان یک استثنا مطرح می شود. بر این اساس زیاد کردن محدودیت عرضه فولاد در چین در نقش حمایت از قیمت فولاد در بازارهای جهانی برآمده است.با این وجود باید توجه داشت همچنان قیمت فلزات در بازارهای جهانی در سطوح مناسبی قرار داشته و نکات مطرح شده است درخصوص عدم انتظار جهت استمرار رشد قیمتی فلزات پایه در چند ماه آتی، نمی تواند تهدیدی در برابر روند سوددهی شرکت های مرتبط باشد.

در بازار چه گذشت؟

در دادوستدهای روز دوشنبه، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۱۲۳ واحد (معادل ۱۳/ ۰ درصد) رشد کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۴۷۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن (با اثر یکسان نمادها) نیز با افت ۱۳/ ۰ درصدی همراه شد. موضوعی که نشان از افت دسته جمعی نمادهای بازار سهام دارد. ارزش معاملات خرد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز روز دوشنبه به ۲۱۸ میلیارد تومان رسید که حدود ۴۲ درصد از این رقم در اختیار ۱۰ نماد با بیشترین ارزش معاملات قرار داشت.

بررسی روند صنایع بورسی در روز دوشنبه نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۸ صنعت با رشد همراه شد و ۲۵ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند (شاخص ۵ صنعت عوض کردن نکرده ماند). در این میان گروه ماشین و ساخت قطعات بیشترین بازدهی (۳ درصد) در میان صنایع بورسی را کسب کرد. بعد از آن نیز گروه انتشار، چاپ و تکثیر با تک نماد «چافست» رشد بیش از یک درصدی را تجربه کرد.

در برابر معدنی ها با افت ۳/ ۲ درصدی در قعر جدول بازدهی روز دوشنبه صنایع بورسی قرار گرفتند. بیشترین حجم معاملات نیز دیروز از آن خودرویی ها شد. دو گروه فلزات اساسی و سرمایه گذاری ها نیز در رده های بعدی بیشترین حجم معاملات روزانه در میان صنایع بورسی قرار گرفتند. بیشترین زیاد کردن قیمت روز دوشنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز از آن نماد معاملاتی شرکت های نیروکلر، سپنا، قند نیشابور و مهرکام پارس شد. در برابر ولی نماد معاملاتی شرکت های سیمان اصفهان، فنرسازی خاور، پمپ سازی کشور عزیزمان ایران و معادن منگنز کشور عزیزمان ایران بیشترین کم کردن قیمت دوشنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را تجربه کردند.

همگام با بازیگران بازار

روز دوشنبه خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار حدود ۵۸ میلیون سهم و در مسیر حقوقی به حقیقی بود. این جابه جایی رقمی معادل ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی انتقال یافته کرد. بیشترین میزان خالص خرید معامله گران حقیقی به نماد معاملاتی شرکت کشور عزیزمان ایران ماشین تخصیص داده شده است داشت. به این ترتیب دیروز حدود ۳۱ میلیون سهم «خودرو» به ارزش افزون بر ۹ میلیارد تومان به نفع معامله گران حقیقی بازار انتقال یافته شد. بعد از «خودرو»، بیشترین خالص خرید حقیقی ها در نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان شکل گرفت.

به این ترتیب ۱۴ میلیون سهم «فولاد» به ارزش ۴ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه جا شد. در آن سوی بازار ولی بیشترین تحرک حقوقی ها در نماد معاملاتی شرکت های قند ثابت خراسان، معدنی و صنعتی گل گهر و سرمایه گذاری آتیه دماوند دیده شد. به این ترتیب طی معاملات این روز، حدود ۹ میلیون سهم «قثابت» از سبد سهام حقیقی ها به پرتفوی سهامداران حقوقی انتقال یافته شد. این جابه جایی ارزشی معادل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان داشت. در میان صنایع بورسی نیز بیشترین همکاری سهامداران حقیقی در میان خودرویی ها و فلزی ها به ثبت رسید و در برابر معدنی ها و قندی ها بیشترین تحرک حقوقی ها را تجربه کردند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog