گرم سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش

گرم: سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش حمله مزار شریف پایگاه نظامی در بلخ حمله طالبان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی میراث سیف جهت بانک مرکزی چیست؟

ولی الله سیف ، نوزدهمین رییس کل بانک مرکزی در حالی با ساختمان بلندمرتبه میرداماد خداحافظی کرد که هم در نخستین روزهای حضورش در دفتر ریاست کل بانک مرکزی و هم در

میراث سیف جهت بانک مرکزی چیست؟

میراث سیف جهت بانک مرکزی چیست؟

عبارات مهم : بازار

از دلار۹۲ تا دلار ۹۷ چه راهی طی شد؟

ولی الله سیف ، نوزدهمین رییس کل بانک مرکزی در حالی با ساختمان بلندمرتبه میرداماد خداحافظی کرد که هم در نخستین روزهای حضورش در دفتر ریاست کل بانک مرکزی و هم در روزهای نهایی حضور در این سمت، دلار دغدغه ای جدی برایش بود.

سیف در حالی از ساختمان میرداماد رفت که فضا درست تصویر روزهای آمدنش بود . آن روزها که دولت یازدهم ماه عسل در پاستور را شروع کرده بود، کم شدن قیمت دلار به دغدغه ای جدی جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران بدل شده است بود .

میراث سیف جهت بانک مرکزی چیست؟

اقتصاد کشور عزیزمان ایران شرایط تازه ای را پشت سر می گذاشت . دلار در بازار می ریخت تا اتفاقی تازه در اقتصاد شکل بگیرد و این سیف بود که ابتدا در گوشه و کنار و سپس در جمع نمایندگان اتاق بازرگانی تاکید کرد دلار نباید به کمتر از سه هزار تومان برسد . این اظهار نظر آن روزها از سوی بعضی کارشناسان و افکار عمومی اظهار نظر عجیب تلقی شد ، آن هم جهت دولتی که کارویژه اساسی اش کم شدن قیمت تورم بود .

دلار در نخستین روزهای تصدی دولت یازدهم حتی روی 2900 تومان را دید ، آن هم بعد از طوفانی که بازار ارز را درنوردیده بود و نام ” جمشید بسم الله” را بر سر زبان ها انداخته بود. این چنین بود که مقاومت سیف در برابر کم شدن قیمت دلار آن روزها به اخبار مهم رسانه ها و نقل محافل عمومی و شخصی بدل شده است بود. کار مشکل هم نبود . بالاخره قیمت دلار مهار شد و میانگین قیمت دلار در سال 1392 به 3183 تومان رسید .

ولی الله سیف ، نوزدهمین رییس کل بانک مرکزی در حالی با ساختمان بلندمرتبه میرداماد خداحافظی کرد که هم در نخستین روزهای حضورش در دفتر ریاست کل بانک مرکزی و هم در

کاهش قیمت سود؛ خداحافظی با سپرده بالاتر از یک سال

دولت با ساماندهی بازار پولی شروع کرد؛ قیمت سود سپرده های بانکی در دستور کار قرار گرفت. بیش از آنکه سیف آن روزها به کم کردن سود سپرده بانکی حساسیت نشان دهد،این طیب نیا، وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی بود که حساسیت خاصی در این زمینه به خرج می داد و در مصاحبه ها و نشست های رسمی به اوضاع حاکم بر می تاخت.

سال 1392 قیمت سود بانکی بین 7 تا 25 درصد بود . هر چند در این سال بعضی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز حتی رقمی بیش از این را نیز به سپرده گذاران پرداخت می کردند، همین امر باعث اعتراضاتی جدی بود . طیب نیا با استناد به اینکه قیمت سود بانکی در چهل سال گذشته منفی بوده هست، تاکید داشت سود اوج ضد تولید و سرمایه گذاری مولد است.

میراث سیف جهت بانک مرکزی چیست؟

نرخ سود بانکی در سال 1393 کاهشی در حدود سه درصد را تجربه کرد و به 22 درصد محدود شد هر چند بعضی بانک ها با استناد به بعضی تبصره های داخلی پرداخت سود بیش از این رقم را تضمین می کردند. اتفاق مهمتر ولی در خداحافظی با سپرده های بالاتر از یک سال رخ داد. سقف زمانی عقد قرارداد به سپرده های یک ساله تخصیص داده شده است داشت و آن روزها هم سیف و هم طیب نیا این تصمیمات را آغازی بر اصلاح ساختار بانک ها می دانستند.

موسسات مالی و اعتباری؛ زخم تازه اقتصاد

اصلاح نظام بانکی ، بی توجه به موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز و بعضی موسسات مالی و اعتباری دارای مجوز ولی خارج شده است از مسیر مهم ممکن نبود. برآوردها نشان می داد 20 درصد از نقدینگی کشور در اختیار موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز است و سیف با تکیه بر همین مساله تاکید کرد که تا آخر سال 1395 دیگر خبری از موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز نخواهد بود . فهرست موسسات مالی و اعتباری مجاز اعلام شد و هشدار نسبت به عدم سپرده گذاری در موسسات غیر مجاز.

ولی الله سیف ، نوزدهمین رییس کل بانک مرکزی در حالی با ساختمان بلندمرتبه میرداماد خداحافظی کرد که هم در نخستین روزهای حضورش در دفتر ریاست کل بانک مرکزی و هم در

قصه ولی به سادگی به آخر نرسید . لشگر کشی خیابانی مال باختگان موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز ماجرا را وارد ابعادی تازه کرد. اتفاقات دی ماه سال 1396 را بسیاری عقبه همان داستان می دانند . بالاخره به گفته روحانی 11 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار جهت بازپرداخت بدهی موسسات غیرمجاز تخصیص داده شده است یافت . هنوز ولی فصل نهایی قصه نگاشته نشده است که سیف با ساختمان میرداماد خداحافظی کرد . این روزها پرونده ثامن الحجج و مدیر عامل آن یکی از داغ ترین اخبار رسانه هاست.

کاهش دوباره سود سپرده های بانکی

میراث سیف جهت بانک مرکزی چیست؟

شهریور سال گذشته بود که بانک مرکزی، بانک ها را مکلف به رعایت بخشنامه ای کرد که پیش تر به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده بود. بر این اساس بانک ها مکلف شدند نسبت به رعایت سقف پرداخت سود سپرده های بانکی به میزان 15 درصد جهت سپرده های یک ساله و 10 درسد جهت سپرده های کوتاه مدت اقدام کنند. هنوز موتور تورم روشن نشده بود ولی هشدارهایی مبنی بر حرکت بازارهای موازی در صورت کم شدن قیمت سود سپرده ها به گوش رسید .

با این حال اتفاق افتاد ، چند ماهی نیز بانک ها پایبندی مورد نیاز به مصوبه را نشان دادند ولی سرک کشیدن غول تورم به این سو و آن سوی اقتصاد شرایط را عوض کردن داد. بانک مرکزی از مصوبه خود در خصوص کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی عقب نشست و جهت مدتی محدود افتتاح سپرده ریالی با سود بیست درصدی را مجاز اعلام کرد. در عین حال پیش فروش سکه نیز اقدامی بود که در دستور کار قرار داده شد ، اقدامی که هنوز تاثیرش بر بازار سکه را نشان نداده است.

و ولی لنگر قیمت ارز

قطاری که در سه ماهه نهایی سال به راه افتاده بود، در تعطیلات نوروز نیز حرکت خود را متوقف نکرد . قیمت ارز بنای اوج رفتن داشت و نه گفته های سیف در خصوص کاذب بودن قیمت ها و بازگشت قیمت ها کسی را از خرید منصرف کرد و نه بازار دست از حرکت مداوم خود برداشت.

در بیست و دومین روز فروردین ماه بود که سیف برابر دوربین های تلویزیونی تک نرخی شدن ارز را اعلام کرد و گفت: قیمت هر دلار 4200 تومان تعیین شده است هست. دلار جای خود را در مناسبات اقتصادی کشور عزیزمان ایران به یورو داد.

خرید و فروش ارز در بازار ازاد ممنوع شد و بخشنامه پشت بخشنامه در خصوص اوضاع ارز صادر می شد . اعلام فهرست اسامی واردکنندگان با ارز 4200 تومانی ، در آخرین روزهای حضور پنج ساله سیف بر این مسند بود ؛ قصه ای که هنوز ادامه دارد.

میراث سیف

کارهای نیمه تمام ولی هنوز فراوان است . در بیست سال گذشته بارها طرح هایی در خصوص اصلاح ساختار بانکی اعلام شده است است ولی هنوز نظام بانکی کشور عزیزمان ایران از بیماری های متعددی زحمت می برد . بنگاه داری مساله مهم است و تسهیلات معوق مانده بانکی هنوز معوق باقی مانده اند . نه بهمنی، رییس کل اسبق بانک رمکزی در موعد خداحافظی نامی از بدهکاران بزرگ بانکی برد و نه سیف. پرونده نوزدهمین رییس کل بانک مرکزی در نخستین روزهای مرداد جهت هر لحظه بسته شد، باید دید بیستمین رییس کل چه رهاوردی جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران خواهد داشت.

خبرآنلاین / زهرا علی اکبری

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | اقتصاد | اقتصادی | سود بانکی | سود سپرده | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog