گرم سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش

گرم: سربازان افغانستان جان نیکلسون فرمانده ارتش حمله مزار شریف پایگاه نظامی در بلخ حمله طالبان

گت بلاگز اخبار پزشکی گزگز کردن یا بی‌حسی دست و پا شایع‌ترین علامت بیماری ام‌اس است

یک متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، شایع‌ترین علامت بیماری ام‌اس گزگز کردن یا بی‌حسی دست و پا دانست و گفت: استرس باعث بیماری ام‌اس نمی‌شود. 

گزگز کردن یا بی‌حسی دست و پا شایع‌ترین علامت بیماری ام‌اس است

گزگز کردن یا بی حسی دست و پا مرسوم ترین علامت بیماری ام اس است

عبارات مهم : بیماری

یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب، مرسوم ترین علامت بیماری ام اس گزگز کردن یا بی حسی دست و پا دانست و گفت: استرس باعث بیماری ام اس نمی شود.

به گزارش مهر ، دکتر مهدی وحید دستجردی، متخصص بیماری های مغز و اعصاب با بیان اینکه بیماری ام اس مربوط به کشورهای اسکاندیناوی و نژاد سفیدپوست است و وحشت از ام اس به علت علائم مبهم آن اخیرا وارد کشور ما شده است است ؛ گفت: هنگامی که راجع به ام اس صحبت می کنیم تاکید ما بر علائم شروع هست، چون پیشگیری بخصوصی ندارد. البته این بیماری فاکتور خطر دارد، ولی در اختیار خود فرد نیست. فاکتور خطرش نژاد است و این که در زن ها و در سنین جوانی زیاد اتفاق می افتد. ولی استرس باعث بیماری ام اس نمی شود.

گزگز کردن یا بی‌حسی دست و پا شایع‌ترین علامت بیماری ام‌اس است

وی در خصوص علامت شروع بیماری ام اس افزود: خیلی از کسانی که مراجعه می کنند چون راجع به تاری دید، چیزهایی شنیده اند بر این باور هستند هنگامی که از زمین بلند می شوند جلوی چشم ارزش سیاهی می رود و این را به عنوان علامت شروع ام اس می دانند.

این متخصص بیماری های مغز و اعصاب، مرسوم ترین علامت بیماری ام اس گزگز کردن یا بی حسی دست و پا دانست و گفت: در کسی که ام اس دارد خواب رفتگی در هر دو دست و پاها اتفاق می افتد و در بعضی افراد نیز به صورت یخ کردن تظاهر پیدا می کند. در بعضی نیز به صورت داغ شدن بدن بروز می یابد و در بعضی از افراد مور مور یا سوزن سوزن شدن اتفاق می افتد. یکی از عوارض مرسوم ام اس این است که نصف بدن شخص گزگز می کند، خواب می رود، بی حس می شود یا از تنه به پایین حس ندارد. اینها علامت هایی هستند که می توانند علامت ام اس باشند به شرطی که حداقل ۲۴ ساعت طول بکشد.

یک متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، شایع‌ترین علامت بیماری ام‌اس گزگز کردن یا بی‌حسی دست و پا دانست و گفت: استرس باعث بیماری ام‌اس نمی‌شود. 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا هر گونه خواب رفتگی دست و پا ناشی از ام اس هست، افزود: خیر. کسانی که خواب رفتگی دست و پایشان از یکی دو روز قبل شروع شده است و خوب نمی شود و آرام آرام زیاد می شود یا کسی که یک سمت بدن خود را حس نمی کند یا از تنه به پایین از یک حدی به پایین احساس خواب رفتگی، داغی، سرما یا بی حسی دارد یا کسی که احساس می کند چند روزی است کمربندی دور تنه اش پیچیده شده است و به او فشار می آید باید نسبت به مبتلا شدن به ام اس شک کند.

دستجردی ادامه داد: حتی تاری دیدی که در بیماری ام اس بروز می کند از یک چشم شروع می شود؛ یعنی یک چشم از چند روز یا چند ساعت شروع به تار شدن می کند. این چشم آن قدر تار می شود که طی مدتی اصلا دیگر قادر به دیدن نیست. همچنین هنگامی که چشم را حرکت می دهیم مقداری درد هم دارد و کاملا مشخص است با یک چشم همه چیز را می بیند ولی با چشم دیگر نمی بیند.

این متخصص بیماری های مغز و اعصاب در آخر علامت بعدی در شروع بیماری ام اس ضعف دانست و اظهارداشت: ضعف هم یک کلمه کاملا مبهم و عمومی هست. ضعفی که در بیماری ام اس داریم به معنی کم کردن قدرت هست؛ یعنی قدرت بدنی کم شده است و زور ندارد. این ضعف نشانه ام اس هست. حتی ممکن است هر دو پا یا یک طرف بدن، قدرت و زور خود را یکباره از دست بدهد که این عوارض می تواند نشانه ام اس باشد.

گزگز کردن یا بی‌حسی دست و پا شایع‌ترین علامت بیماری ام‌اس است

واژه های کلیدی: بیماری | مغز و اعصاب | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog